top of page

Sat, 29 Jan

|

ZOOM

Ulaş Töre Sivrioğlu ile Ortadoğu Mitolojisi

-İnsan nasıl yaratıldı? -Tufan öyküleri -Tanrılar ve kahramanlar -Mısır’da ölüme verilen önem -Tevrat ve mitoloji -İran mitleri, Ahuramazda ve Zerdüşt -İran’dan Hint’e ortaklıklar ve zıtlıklar

Ulaş Töre Sivrioğlu ile Ortadoğu Mitolojisi
Ulaş Töre Sivrioğlu ile Ortadoğu Mitolojisi

Saat ve Yer

29 Jan 2022, 21:00

ZOOM

Etkinlik Hakkında

Dr. Ulaş Töre Sivrioğlu ile Ortadoğu Mitolojisi

Bugün artık hepimiz biliyoruz ki, mitoloji, insanın dünyayı, siyaseti, kültürü ve en başta da kendisini anlamasının en önemli anahtarlarından biri. Üstelik roman yazmaktan resim yapmaya, hayatın yaratıcılık gerektiren her anında da büyük bir yol gösterici. Peki bu yol göstericiye nasıl ulaşacağız, karmaşık kültürel çeşitliliğinin, büyük hikayeler zinicirinin içinden nasıl çıkacağız? Arkeolog ve tarihçi Ulaş Töre Sivrioğlu "Mitoloji nedir", "Neden mitolojiyi bilmek gereklidir?" sorularından yola çıkarak bilincimizin ve ortak bilinçdışımızın yaratımı olan mitolojiyi anlatıyor bize. Uzun soluklu bir çalışmanın bir parçası olan bu derste insanın yaratılışından tufan öykülerine Ortadoğu mitolojisi ve onu diğer mitolojilerden ayıran önemli özellikleri masaya yatırılacak. Çalışmada başlangıç, orta ve ileri seviyede okuma önerilerine de yer verilecek. Ayrıca isteyenler için katılım sertifası da verilecektir.

Ücret hakkında bilgilendirme:

Bu çalışmaya katılım ücreti 15 Gbp / 270 TL karşılığıdır. Bilet fiyatlarımız sitemizde pound değeri üzerinden ilan edilmiş görünmektedir ancak bankanız bu ücreti sizden o günkü kur üzerinden TL olarak tahsil edecektir.

Dr. Ulaş Töre Sivrioğlu: 2001 yılında Ege Üniversitesi Arkeoloji bölümünden mezun oldu. 2005’te Dionysos Kültü üzerine Yüksek Lisans tezi hazırlayarak YL derecesi aldı. 2012 ‘de Tek parti Döneminde Sümer-Hitit Araştırmaları başlıklı tezi ile Celal Bayar Üniversitesi Tarih bölümünde Doktorasını tamamladı. Öğrencilik hayatı ve sonrasında çok sayıda arkeolojik kazı projesine katıldı. Mersin Kilisetepe, Erzurum Bulamaç Höyük ve Batman Çemialo’da, Hitt, Parth ve Bizans dönemi yerleşimlerinde çalıştı. Suriye, İran, Afganistan gibi ülkelere giderek Persler, Sasaniler, Kuşanlar gibi medeniyetleri üzerine saha çalışmalarına katıldı. İslam Sanatı, eski İran dilleri ve Zerdüştlük üzerine bilimsel makaleler ve kitaplar yayınladı. Bizans, İran ve İslam tarihi/sanatı ve mitolojisi üzerine çalışmalar yapmaya devam etmektedir.

Avesta Dili ve Etimolojik Sözlüğü, Avesta Yayınları 2015

Uygarlık Tarihi, Kriter Yayınları,2017

Afganistan Tarihi, Kalkedon Yayınları, 2017

İslam Sanatında Antik Figürler, Arkeoloji ve Sanat Yayınları, 2018

Biletler

  • KATILIM

    £15.00
    +£0.38 service fee

Toplam

£0.00

Bu etkinliği paylaş

KULTURA-LOGO.png

Edebiyat - Kültür - Danışmanlık 

bottom of page