top of page

Sun, 23 Jan

|

Zoom

Seda Ateş ile Editörlük Çalışmaları "Kendi Kendinin Editörü Olmak"

-Kendi yazdığınız metni düzeltmeniz mümkün mü? -Metni doğru okumak: İşe nereden başlamalı? -Eleştirel mesafe: Kendi metninize editör gözüyle bakabilir misiniz? -Sınırları çizmek:Dengeyi sağlarken kurguyu mu, dili mi, karakterleri mi gözetmeli? -Elimizin altındakiler: Hangi kaynaklardan faydalanmalı?

Seda Ateş ile Editörlük Çalışmaları "Kendi Kendinin Editörü Olmak"
Seda Ateş ile Editörlük Çalışmaları "Kendi Kendinin Editörü Olmak"

Saat ve Yer

23 Jan 2022, 21:00

Zoom

Etkinlik Hakkında

Seda Ateş ile Editörlük Çalışmaları "Kendi kendinin editörü olmak"

Diyelim bir roman ya da öykü yazdınız ve taslak metniniz hazır. İşin temel kısmını tamamladınız sayılır, ama bu metnin dosyaya dönüşebilmesi için daha epey yolu var. Bu çalışmada yazdığınız bir roman ya da öykü taslağına son halini vermeden önce bilhassa dikkat etmeniz gereken noktalara değinip metnin bir dosyaya dönüşebilmesi için hangi aşamalardan geçmesi gerektiğinden bahsedeceğiz. Temel yazım ve kurmaca tekniklerinden bahsettikten sonra kendi metninizde hikâye, olay örgüsü, zaman ve mekân, dramatik gerilim, dil, anlatım biçimi ve karakterleri nasıl incelemek gerektiğini, bunlardaki zayıflıkları nasıl tespit edip yazdıklarınızı nasıl iyileştirebileceğinizi ele alacağız. Bu çalışmanın sonunda örnek bir metni inceleyip sıklıkla düşülen hatalara, yanlış zaman kullanımlarına, anlam ve tutarlılık sorunlarına göz atacağız.

Seda Ateş ile Kendi Kendinin Editörü Olmak Çalışması dört ayaktan oluşan bir dizi editörlük çalışmasının bir adımı. Editörlüğe Giriş, Yeni medya/içerik editörlüğü ve çeviri editörlüğü bu dizinin diğer ayakları. Derslere tek tek katılabileceğiniz gibi bütün programı da takip edebilirsiniz. Derslerden herhangi birine katılmak için diğerlerine katılmak ya katılmış olmak zorunluluğu yoktur. Kaçırdığınız dersleri geriye dönük olarak sitemizdeki kayıt bölümünden satın alarak da izleyebilirsiniz.

*Seda Ateş ile Editörlük Çalışmaları

Editörlüğe Giriş

19 Aralık Pazar 21.00

*Seda Ateş ile Editörlük Çalışmaları

Kendi Kendinin Editörü Olmak

23 Ocak Pazar 21.00

*Seda Ateş ile Editörlük Çalışmaları

Çeviri  Metin Editörlüğü

20 Şubat Pazar 21.00

*Seda Ateş ile Editörlük Çalışmaları

İçerik Editörlüğü

20 Mart Pazar 21.00

Seda Ateş: Çevirmen ve editör. Boğaziçi Üniversitesi'nde okumuştur. Uzun yıllar Robinson Crusoe Kitabevi'nde çalışmıştır. Çeşitli dergilere ve kitap eklerine yazılar yazmış, çeşitli yayınevleri ve sanat kurumları için çevirmenlik ve editörlük yapmıştır. Londra'da yaşamaktadır, şimdilerde çevirmenlik, yazar danışmanlığı ve yazar temsilciliği yapmaktadır. Ateş, Litera Edebiyat’ın da yayın kurulunda yer almaktadır.

Biletler

  • KATILIM

    £15.00
    +£0.38 service fee
    Satış bitti

Toplam

£0.00

Bu etkinliği paylaş

KULTURA-LOGO.png

Edebiyat - Kültür - Danışmanlık 

bottom of page