top of page

Sun, 15 May

|

Zoom

Oylum Yılmaz'la Yaratıcı Okuma ve Yazma “Romanın Cinsiyeti”

-Aşk romanlarına yazarların cinsiyet ve cinsellik endişeleri üzerinden yaklaşmak -Kadın ve kadın korkusu üzerinden edebiyatta feminist eleştirinin aldığı ve açtığı yollara bakmak -Sevgi Soysal'ın edebiyatta cinsel devrimi, Yürümek -Melih Cevdet Anday'ın Raziye'sinde aşk, seks, doğa ve özgürleşme

Oylum Yılmaz'la Yaratıcı Okuma ve Yazma  “Romanın Cinsiyeti”
Oylum Yılmaz'la Yaratıcı Okuma ve Yazma  “Romanın Cinsiyeti”

Saat ve Yer

15 May 2022, 21:00

Zoom

Etkinlik Hakkında

Oylum Yılmaz'la Yaratıcı Okuma ve Yazma "Romanın Cinsiyeti"

Romanın anlatı sanatlarının en sevilen türü haline gelmesinde aşkın ve cinselliğin etkisinin incelenmesi... Aşk romanlarına yazarların cinsiyet ve cinsellik endişeleri üzerinden yaklaşmak... Fettan kadın-deli kadın-zavallı kadın-aşık kadın-okuyan kadın ve kadın korkusu üzerinden edebiyatta feminist eleştirinin aldığı ve açtığı yollara bakmak... Türkçe edebiyatta doğu/batı ikiliğinin yanına kadın/erkek ikiliğini koymayı denemek ve çiftcinsiyetli yazar/kahraman arayışları... Sevgi Soysal'ın edebiyatta cinsel devrimi, Yürümek... Ağır Roman'ın koyduğu ağırlık: Uyuşturucu, seks, suç ve aşk... Melih Cevdet Anday'ın Raziye'sinde aşk, seks, doğa ve özgürleşme... Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği'nde aşkı sınamak, denemek, kurtarmak ve kaybetmek. Sevişmek mi daha hafif, aşkla uyumak mı?! ...Çalıkuşu ve Jane Eyre'de aranan kadın özgürleşmesi: Mutlu aşk mı, mutlu son mu?!...

Oylum Yılmaz, Yaratıcı Okuma ve Yazma'nın bu son çalışmasında  kurmacaya, roman türüne bu defa aşk, cinsellik ve toplumsal cinsiyet üzerinden bakıyor. Yazar, öncelikle aşk ve roman birbirinden ayrılabilir mi, bir tür edebiyatı olarak aşk romanları nasıl okunuyor, sorularından yola çıkarak yazarın/romanın cinsiyetini bulmaya çalışıyor. Toplumsal cinsiyeti mesele eden romanlar ve cinsel özgürleşmenin edebiyata yansımaları da bu atölyenin içinde işlenecek temel konular arasında. 

Yazma, yazıya eleştirel bakış egzersizleri ile Türkiye ve dünya edebiyatından örneklerle katılımcıların yazıyla kurdukları ilişkiyi geliştirmek de atölyenin bir diğer amacı. Bu çalışma ayrıca metin analizini içerir, atölye katılımcıları eğer isterlerse çalışmaya başlamadan en geç iki gün öncesine kadar, iki A4 sayfasını geçmeyecek şekilde örnek metinlerini (roman, deneme, eleştiri ya da öykü türleri içinden daha önce kaleme almış oldukları kısa bir örnek parça) atölye yürütücüsünün fikrini almak üzere kulturalitera@gmail.com adresine gönderebilirler.

Yaratıcı okuma ve yazma atölyesi, altı oturumdan oluşan her biri kendi içinde müstakil olsa da birbirini izleyen bir dizi yaratıcı okuma ve yazma programıdır. Derslerimize ister tek tek isterseniz de tüm programı alarak katılabilirsiniz. Kaçırdığınız dersleri ise sitemizden kayıt linklerini alarak izleyebilirsiniz.

*Oylum Yılmaz ile Yaratıcı Okuma/Yazma

“Hikaye nasıl anlatılır?”

12 Aralık Pazar 21.00

*Oylum Yılmaz ile Yaratıcı Okuma/Yazma

“Kahraman nasıl yaratılır?”

16 Ocak Pazar 21.00

*Oylum Yılmaz ile Yaratıcı Okuma/Yazma

Kurmacada mekan

13 Şubat Pazar 21.00

*Oylum Yılmaz ile Yaratıcı Okuma/Yazma

Kurmacada zaman

13 Mart Pazar 21.00

*Oylum Yılmaz ile Yaratıcı Okuma/Yazma

Romanın tarihsel yolculuğu

10 Nisan Pazar 21.00

*Oylum Yılmaz ile Yaratıcı Okuma/Yazma

Romanın cinsiyeti

15 Mayıs Pazar 21.00

Oylum Yılmaz :Yazar ve edebiyat eleştirmeni. İstanbul, Büyükada’da doğdu. Büyükada İlkokulu ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. İlk olarak Radikal Cumartesi ve Radikal İki’de çalıştı, Radikal Kitap Eki’nin editörlüğünü yaptı. Referans/Birgün gibi gazeteler, çeşitli dergiler ve siteler için kültür/sanat/edebiyat sayfaları, edebiyat köşeleri hazırladı. Çeşitli yayınevlerinde serbest olarak editörlük yaptı. Sekiz yıl boyunca düzenli olarak Sabitfikir dergisi için Şahane Bir Kitap ve Fikri Sabit köşelerini kaleme aldı. 2020 yılında Londra’da, bir edebiyat ve içerik üretim platformu olarak Kultura Litera’yı kurdu. Halen serbest editörlük ve içerik/yazar danışmanlığı yapmaktadır.

İlk romanı, Cadı 2013 (İletişim Yayınları). Duygu Asena Roman Ödülü’ne layık görülen ikinci romanı, Gerçek Hayat 2017 (İletişim Yayınları). E-Kitapları: Şahane Bir Kitap (2012) ve Fikri Sabit Yazıları (2012).

Yılmaz, ilk olarak Gümüşlük Akademisi bünyesinde başlamış olduğu edebiyat derslerine/atölyelerine online ve yüz yüze olarak KulturaLitera bünyesinde devam etmektedir.

Önceki derslerimizden kayıtlar:

*Roman neyi arar?

*Romanın kahramanı

*Neden yazıyoruz?

Biletler

  • KATILIM

    £15.00
    +£0.38 service fee

Toplam

£0.00

Bu etkinliği paylaş

KULTURA-LOGO.png

Edebiyat - Kültür - Danışmanlık 

bottom of page