top of page

Sun, 13 Feb

|

Zoom

Oylum Yılmaz'la Yaratıcı Okuma ve Yazma “Kurmacada Mekan”

-Taşa içinde yaşayacağı bir hayat vermek: Kurmacada mekanı ‘kurmak’. -Kurmacanın gizli kahramanı olarak "mekan". -Gotik edebiyatta, ütopya ve distopyalarda mekanın işlenişi. -Halit Ziya Uşaklıgil, Suat Derviş ve Orhan Pamuk’un İstanbul’u üzerinden kahramanlaşan mekana bakmak.

Oylum Yılmaz'la Yaratıcı Okuma ve Yazma  “Kurmacada Mekan”
Oylum Yılmaz'la Yaratıcı Okuma ve Yazma  “Kurmacada Mekan”

Saat ve Yer

13 Feb 2022, 21:00

Zoom

Etkinlik Hakkında

Oylum Yılmaz ile Yaratıcı Okuma/Yazma

Kurmacada mekan

Mekânın varlığı ile insanın yaşamı arasında bir paralellik vardır. Kurmaca yazarları bunu bilir, derinden hisseder ve bu paralelliği değişik biçimlerde metinlerine yansıtırlar. Mekan kimi yerde hikayenin sesli bir tanığı; kimi yerde ise kahramanın fiziksel ve ruhsal sınırlarını ortaya koyan bir karakter konumunda olabilir.  Kimi zaman da gizli bir roman kahramanı olarak çıkar karşımıza. Peki kurmacada mekan nasıl kurulur, nasıl işlenir? Kurmacanın en önemli parçalarından birini metnin içinde dengede ve ahenkte nasıl tutabiliriz? Oylum Yılmaz’la Yaratıcı Okuma ve Yazma’nın bu ayağında Tanpınar’ın, Suat Derviş’in, Orhan Pamuk’un İstanbul’undan Paul Auster’in New York’una, Virginia Woolf’un Londra’sından Halikarnas Balıkçısı’nın Bodrum’una edebiyatta mekanın işlenişi üzerinde durulacak. Ütopyalardan distopyalara mekan tasarımına bakılacak. Mekanın belirleyici olduğu bir edebi tür olan Gotik roman ve fantastik roman üzerinden mekan incelemesi yapılacak.

Kurmacada mekan yaratmanın teknikleri üzerinde tek tek durulacak olan bu çalışmada tüm katılımcıların yaratıcı yazın ve yaratıcı okuma süreçlerine katkıda bulunmak hedefleniyor. Yazma, yazıya eleştirel bakış egzersizleri ile Türkiye ve dünya edebiyatından örneklerle katılımcıların yazıyla kurdukları ilişkiyi geliştirmek de atölyenin bir diğer amacı. Bu çalışma ayrıca metin analizini içerir, atölye katılımcıları eğer isterlerse çalışmaya başlamadan en geç iki gün öncesine kadar, iki A4 sayfasını geçmeyecek şekilde örnek metinlerini (roman, deneme, eleştiri ya da öykü türleri içinden daha önce kaleme almış oldukları kısa bir örnek parça) atölye yürütücüsünün fikrini almak üzere kulturalitera@gmail.com adresine gönderebilirler.

Yaratıcı okuma ve yazma atölyesi, altı oturumdan oluşan her biri kendi içinde müstakil olsa da birbirini izleyen bir dizi yaratıcı okuma ve yazma programıdır. Derslerimize ister tek tek isterseniz de tüm programı alarak katılabilirsiniz. Kaçırdığınız dersleri ise geriye dönük olarak sitemizden kayıt linklerini satın alarak izleyebilirsiniz.

Oylum Yılmaz'la Yaratıcı Okuma ve Yazma “Hikaye nasıl anlatılır?”

12 Aralık Pazar 21.00

Oylum Yılmaz'la YAratıcı Okuma ve Yazma “Kahraman nasıl yaratılır?”

16 Ocak Pazar 21.00

*Oylum Yılmaz ile Yaratıcı Okuma/Yazma

Kurmacada mekan

13 Şubat Pazar 21.00

*Oylum Yılmaz ile Yaratıcı Okuma/Yazma

Kurmacada zaman

13 Mart Pazar 21.00

*Oylum Yılmaz ile Yaratıcı Okuma/Yazma

Romanın tarihsel yolculuğu

10 Nisan Pazar 21.00

*Oylum Yılmaz ile Yaratıcı Okuma/Yazma

Romanın cinsiyeti

15 Mayıs Pazar 21.00

Oylum Yılmaz :Yazar ve edebiyat eleştirmeni. İstanbul, Büyükada’da doğdu. Büyükada İlkokulu ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. İlk olarak Radikal Cumartesi ve Radikal İki’de çalıştı, Radikal Kitap Eki’nin editörlüğünü yaptı. Referans/Birgün gibi gazeteler, çeşitli dergiler ve siteler için kültür/sanat/edebiyat sayfaları, edebiyat köşeleri hazırladı. Çeşitli yayınevlerinde serbest olarak editörlük yaptı. Sekiz yıl boyunca düzenli olarak Sabitfikir dergisi için Şahane Bir Kitap ve Fikri Sabit köşelerini kaleme aldı. 2020 yılında Londra’da, bir edebiyat ve içerik üretim platformu olarak Kultura Litera’yı kurdu. Halen serbest editörlük ve içerik/yazar danışmanlığı yapmaktadır.

İlk romanı, Cadı 2013 (İletişim Yayınları). Duygu Asena Roman Ödülü’ne layık görülen ikinci romanı, Gerçek Hayat 2017 (İletişim Yayınları). E-Kitapları: Şahane Bir Kitap (2012) ve Fikri Sabit Yazıları (2012).

Yılmaz, ilk olarak Gümüşlük Akademisi bünyesinde başlamış olduğu edebiyat derslerine/atölyelerine online ve yüz yüze olarak KulturaLitera bünyesinde devam etmektedir.

Önceki derslerimizden kayıtlar:

*Roman neyi arar?

*Romanın kahramanı

*Neden yazıyoruz?

Biletler

  • KATILIM

    £15.00
    +£0.38 service fee
    Satış bitti

Toplam

£0.00

Bu etkinliği paylaş

KULTURA-LOGO.png

Edebiyat - Kültür - Danışmanlık 

bottom of page