top of page

Sun, 26 Dec

|

Zoom

Oylum Yılmaz'la Yaratıcı Okuma ve Yazma "Hikaye nasıl anlatılır?"

-Taşın içinde bir heykel görmek: Hikaye anlatmaya başlamak. -Hikaye okuma ve hikaye anlatma arzusunun kökeni. -Hikaye anlatmakla yaratıcı yazma arasındaki sınır aşmak. -Hikaye anlatma teknikleri -Tersine akan nehirde yüzmek: Hikayeyi bozmak

Oylum Yılmaz'la Yaratıcı Okuma ve Yazma "Hikaye nasıl anlatılır?"
Oylum Yılmaz'la Yaratıcı Okuma ve Yazma "Hikaye nasıl anlatılır?"

Saat ve Yer

26 Dec 2021, 21:00

Zoom

Etkinlik Hakkında

Oylum Yılmaz’la Yaratıcı Okuma ve Yazma

“Hikaye nasıl anlatılır?”:

Nerede başlar hikaye? Gerçek nerede biter? Başkalarının hikayeleri ne anlatır bize? Neden hikayeler okumadan ve hikayeler anlatmadan yaşayamayız? Dünya dediğimiz şey bizim için yazılmış tek bir hikayeden ibaret olabilir mi! Size sadece kendinizi anlatmaya çalışan tek bir kütüphane düşünün, belki de edebiyat sadece bunun için vardır! İnsana, insanı anlatmak için. Ya da şöyle söyleyelim; insanı insanla birlikte aramak için... Eğer öyleyse bu kütüphanenin neresinden başlamamız gerekir okumaya, kendimizi edebiyatla bulmaya? Hangi kitabı elimize alırsak kendimizi anlamaya gerçekten çok yaklaşırız? Peki, yazmaya nereden başlamalıyız? Hikaye anlatmakla yaratıcı yazma arasındaki sınır nasıl aşılır?

Biliriz ki edebiyat; gerçek ve kurgu, gerçek ve gerçeküstü, doğru ve yalan arasında zarif bir oyun oynar bize. Ama bu oyunun içine girmeden, onun bize vadettiklerini alamayız. Kişisel gelişim, şefkat, özşefkat, benlik bilinci, vicdan, empati, duygusal zeka… İnsana dair, modern insanın kapı kapı gezip aradığı ne varsa hepsi edebiyatın içindedir aslında, okuduğumuz tek bir hikayede ve romanda bütün bunların hepsi bulunabilir. Yeter ki biz, bizi bir köşede sessiz, sakin bekleyen o romanı ya da hikayeyi bulalım. Ya da içimizden çıkaralım. Ama nasıl? Bu atölye çalışmasında insanın zihinsel ve kültürel gelişiminde evrimsel olarak hayati yeri olan hikaye anlatma arzusu ve sanatı üzerinde duracağız.  İlk insandan bugüne hikaye anlatma biçimlerinin geçtiği yolları, romanın hikayesini kurma, kısa öykünün incelikleri gibi teknik konuları masaya yatıracağız. Bütün bunları yaparken de kurmacanın doğasını keşfetmeye çalışacağız.

Hikaye anlatmanın teknikleri üzerinde tek tek durulacak olan bu çalışmada tüm katılımcıların yaratıcı yazın ve yaratıcı okuma süreçlerine katkıda bulunmak hedefleniyor. Yazma, yazıya eleştirel bakış egzersizleri ile Türkiye ve dünya edebiyatından örneklerle katılımcıların yazıyla kurdukları ilişkiyi geliştirmek de atölyenin bir diğer amacı. Bu çalışma ayrıca metin analizini içerir, atölye katılımcıları eğer isterlerse çalışmaya başlamadan en geç iki gün öncesine kadar, iki A4 sayfasını geçmeyecek şekilde örnek metinlerini (roman, deneme, eleştiri ya da öykü türleri içinden daha önce kaleme almış oldukları kısa bir örnek parça) atölye yürütücüsünün fikrini almak üzere kulturalitera@gmail.com adresine gönderebilirler.

Yaratıcı okuma ve yazma atölyesi, altı oturumdan oluşan her biri kendi içinde müstakil olsa da birbirini izleyen bir dizi yaratıcı okuma ve yazma programıdır. Derslerimize ister tek tek isterseniz de tüm programı alarak katılabilirsiniz. Kaçırdığınız dersleri ise sitemizden kayıt linklerini alarak izleyebilirsiniz.

*Oylum Yılmaz ile Yaratıcı Okuma/Yazma

“Hikaye nasıl anlatılır?”

12 Aralık Pazar 21.00

*Oylum Yılmaz ile Yaratıcı Okuma/Yazma

“Kahraman nasıl yaratılır?”

16 Ocak Pazar 21.00

*Oylum Yılmaz ile Yaratıcı Okuma/Yazma

Kurmacada mekan

13 Şubat Pazar 21.00

*Oylum Yılmaz ile Yaratıcı Okuma/Yazma

Kurmacada zaman

13 Mart Pazar 21.00

*Oylum Yılmaz ile Yaratıcı Okuma/Yazma

Romanın tarihsel yolculuğu

10 Nisan Pazar 21.00

*Oylum Yılmaz ile Yaratıcı Okuma/Yazma

Romanın cinsiyeti

15 Mayıs Pazar 21.00

Oylum Yılmaz :Yazar ve edebiyat eleştirmeni. İstanbul, Büyükada’da doğdu. Büyükada İlkokulu ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. İlk olarak Radikal Cumartesi ve Radikal İki’de çalıştı, Radikal Kitap Eki’nin editörlüğünü yaptı. Referans/Birgün gibi gazeteler, çeşitli dergiler ve siteler için kültür/sanat/edebiyat sayfaları, edebiyat köşeleri hazırladı. Çeşitli yayınevlerinde serbest olarak editörlük yaptı. Sekiz yıl boyunca düzenli olarak Sabitfikir dergisi için Şahane Bir Kitap ve Fikri Sabit köşelerini kaleme aldı. 2020 yılında Londra’da, bir edebiyat ve içerik üretim platformu olarak Kultura Litera’yı kurdu. Halen serbest editörlük ve içerik/yazar danışmanlığı yapmaktadır.

İlk romanı, Cadı 2013 (İletişim Yayınları). Duygu Asena Roman Ödülü’ne layık görülen ikinci romanı, Gerçek Hayat 2017 (İletişim Yayınları). E-Kitapları: Şahane Bir Kitap (2012) ve Fikri Sabit Yazıları (2012).

Yılmaz, ilk olarak Gümüşlük Akademisi bünyesinde başlamış olduğu edebiyat derslerine/atölyelerine online ve yüz yüze olarak KulturaLitera bünyesinde devam etmektedir.

Önceki derslerimizden kayıtlar:

*Roman neyi arar?

*Romanın kahramanı

*Neden yazıyoruz?

Biletler

  • Katılım

    £15.00
    +£0.38 service fee
    Satış bitti

Toplam

£0.00

Bu etkinliği paylaş

KULTURA-LOGO.png

Edebiyat - Kültür - Danışmanlık 

bottom of page