top of page

Sat, 26 Dec

|

Zoom

Mahir Unsal Eris ile Dil ve Etimoloji Atolyesi

Dillerin doğasını keşfetmek, onların kimyasını anlayabilmek ve kendi dilimize bir de bu gözle, bu bilgilerin ışığında bakmak için etkinliğimiz ilgililerini bekliyor.

Mahir Unsal Eris ile Dil ve Etimoloji Atolyesi
Mahir Unsal Eris ile Dil ve Etimoloji Atolyesi

Saat ve Yer

26 Dec 2020, 19:00

Zoom

Etkinlik Hakkında

 • *Neden bu kadar çok dil var?*
 • Neden bazı dilleri daha kolay öğreniyoruz ama bazılarıyla bir türlü baş edemiyoruz?
 • Bunca farklı yazı, bunca değişik telafuz niye?
 • Neden başka bir dil öğrenirken kendi dilimizin farkına daha çok varıyoruz?
 • Türkçenin ve İngilizcenin ait olduğu dil aileleri
 • Dilde toplumsal cinsiyet
 • Dünyanın bütün alfabelerini okumak
 • En kolay öğreneceğimiz dil hangisi?
 • Başka bir dil öğrenmek için Türkçenin paradigmasını anlamak

Mahir Ünsal Eriş’le Dil ve Etimoloji Atölyesi Ayrıntılı Program 

Dil, onu konuşan toplumun DNA'sı gibidir. Bir dille kurduğumuz ilişki, o toplumun en temel karakteristiklerini en yakın ve yalın halde izleyebileceğimiz bir kanal açar bize. Belki de sırf bu nedenle, dille uğraşmak, dil öğrenmek, başka dilde başka anlam ve tarihlere işaret eden gizemli etimolojik bağlantıları izlemek oldukça keyiflidir. Çünkü dil, insanın bugüne ve geleceğe attığı çengellerdir. Toplumun yaşadığı, geçirdiği her şey dile siner. Dilin içinde, dışarıdan görünenden daha da büyük bir dünya vardır.

Peki, biz dili nasıl kuruyor, nasıl konuşuyoruz? Neden bu kadar çok dil var? Neden ve nasıl ayrılıyorlar? Akraba diller, binlerce yıl yan yana yaşayıp birbirine hiç benzemeyen diller, "öyle bir dil yok"lar, bir zamanlar bilinen dünyanın her yerinde anlaşılıyorken bugün ölmüş olan diller... Neden bazı dilleri daha kolay öğreniyoruz ama bazılarıyla bir türlü baş edemiyoruz? Bunca farklı yazı, bunca değişik telaffuz niye? Aynı dilin lehçelerini konuşanlar bile bazen anlaşamazken farklı dil konuşan bazı uluslar birbiriyle çevirmensiz anlaşabilirler? 

Ya bizim konuştuğumuz dil? Annemizden aldığımız dili ne kadar geliştirebiliyoruz? Nereden alıp nereye kadar taşıyabiliyoruz? Neden başka bir dil öğrenirken kendi dilimizin farkına daha çok varıyoruz? Bunca yabancı sözcük niye var? Türkçe hangi dillerin etkileri altında kalmış, hangilerini etkilemiştir? Dile başka dillerden giren sözcük ve kavramları nasıl tanır, nasıl anlarız? Acaba şu kelime hangi dilden gelmiştir, bu ifade başka hangi dilde böyle ifade edilir, etimolojisinin izi sürülerek nasıl anlarız. Etimoloji bilmek dil ve düşünce dünyamızı geliştirir mi? Yabancı kavram ve ifadelerin anlaşılmasını, "çevrilebilmesini" kolaylaştırır mı?

Aşağı yukarı bu soruların etrafında seyredecek bir atölye çalışması yapacağız. Dil ve anlatımı anlayabilmeyi, kendi dilimizi, başka dilleri, öğrenmeye çalıştıklarımızı, anne-babamızdan devraldıklarımızı ortaya döküp tartışacağız. Dünyanın değişik dil ailelerine, birbirinden ilginç yazı ve alfabelerine, diller arasındaki ilişkilere dair ilginç şeyler bulacak, dillerin gizemli dünyasına dair müthiş dedikodular yapacağız.

Biletler

 • Katılım

  Biletlerimizin ücretleri o hesabınıza o günkü kur üzerinden, kendi para biriminiz üstünden yansımaktadır.

  £25.00

Toplam

£0.00

Bu etkinliği paylaş

KULTURA-LOGO.png

Edebiyat - Kültür - Danışmanlık 

bottom of page