top of page

Wed, 27 Apr

|

zoom

KulturALiterA Kitap Kulübü Nisan 2022 Buluşması

Şule Tüzül’ün moderatörlüğü ile Kitap Kulübü • Her ay bir kitap üzerine konuşuyoruz • Bu ay Oylum Yılmaz’ın Gerçek Hayat isimli romanını okuyoruz • Kulübümüz herkese açık ve ÜCRETSİZ • 27 Nisan’da ZOOM’da buluşuyoruz

KulturALiterA Kitap Kulübü Nisan 2022 Buluşması
KulturALiterA Kitap Kulübü Nisan 2022 Buluşması

Saat ve Yer

27 Apr 2022, 19:30

zoom

Etkinlik Hakkında

KulturALiterA Kitap Kulübü’ne davetlisiniz!

KulturALiterA Kitap Kulübü olarak bir yılı geride bırakmanın kıvancı içindeyiz. Kısa bir sürede oldukça kalabalık bir aile olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Nisan ayında ikinci yaşımızın ilk toplantısını yapacağız. E artık zamanıdır diyerek kulübümüzün kurucularından Oylum Yılmaz’ın Gerçek Hayat isimli romanını Nisan ayı kitabımız olarak seçtik.

Henüz okumamış olanlar Duygu Asena Roman Ödülü’ne layık görülen bir eserde simgesel olarak nasıl bir hikâye ile karşılaşacaklarını az çok tahmin edeceklerdir. Gerçek Hayat, kadınların hikâyeleri ile kadın mücadelesinin dile gelmiş, OylumYılmaz’ın üslubu ile özgün bir hale bürünmüş isyanı, inadı, kafa tutuşu. Fatma Aliye, Suat Derviş ve Cahit Uçuk’un roman kahramanlarına dönüşüp edebiyatta kadın olmanın dayatılan değil “gerçek” anlamını, okurla birlikte sorgulayan bir roman.

“Ey gerçek hayat, ah sen mahzun, göze bir var bir yok karabatak! Davamız bizatihi sensin. Eğilen başlar bir bir yükselsin. Kadın, yaşlı, sakat, çoluk çocuk ayırt etmesin. Zamanın başlangıcından beri kırılıp geçilenlere bir nefes üflesin. Gerekirse hatta, kıranların üstünde tepinsin... Bir gün var gecenin içinde, davamız bize, ta gecemizin içine, o günü çeksin... Davamız siyasi, ilmi ve edebidir."

Görünen o ki bu toplantımızda eril dünyaya Gerçek Hayat ile kafa tutacağız, bolca dertleşeceğiz. Ama erkeklerin gözünü korkutmayalım, gelin bu dertleşmeyi hep birlikte yapalım, kadın kadına değil. Sizsiz bu dava her zaman eksik…

KulturaLitera Kitap Kulübü herkese açık ve ÜCRETSİZ.

Kultura Litera Kitap Kulübü’nün bu toplantısı zoom üzerinden canlı olarak 27 Nisan Çarşamba günü Türkiye saatiyle 19.30’da başlayacak. Tek yapmanız gereken ayın kitabını okumak ve sitemiz aracılığıyla kitap kulübümüze kaydolmak.

Yürütücü: Şule Tüzül

Kitaplar üzerine düşünür, yazar, konuşur. Başta Edebiyathaber ve LiteraEdebiyat olmak üzere farklı mecralarda edebiyat ve kitaplar üzerine yazıyor. Edebiyathaber ve Videogren youtube sayfalarında, Altı Üstü Kitap Podcast programında ve fırsat bulduğu her yerde kitaplar üzerine konuşuyor.

Biletler

  • KATILIM

    £0.00
    Satış bitti

Toplam

£0.00

Bu etkinliği paylaş

KULTURA-LOGO.png

Edebiyat - Kültür - Danışmanlık 

bottom of page