top of page

Sun, 18 Apr

|

Online Edebiyat Atölyesi

Kultura Litera Odak Yazar Okumaları - Ursula K. Le Guin

Kultura Litera Odak Yazar Okumaları - Ursula K. Le Guin
Kultura Litera Odak Yazar Okumaları - Ursula K. Le Guin

Saat ve Yer

18 Apr 2021, 17:00

Online Edebiyat Atölyesi

Etkinlik Hakkında

Kultura Litera Odak Yazar Okumaları - Ursula K. Le Guin

Kultura Litera Nisan ayı odak yazar okumasının konuğu, Mülksüzler'in, Yerdeniz'in ve Hain evreninin efsanevi yaratıcısı, uzaylı kocakarı, ejderhaların annesi, dünya edebiyatına yön veren büyük yazar Ursula K. Le Guin. Yaratıcı yazarlık üzerine verdiği dersler, edebiyat üzerine kaleme aldığı sayısız deneme, yayın dünyasını sarsan politik çıkışları, efsanevi konuşmaları ve ortaya koyduğu yeni dünya felsefesi... Yapıtlarıyla olduğu kadar kendine açtığı düşünce alanı ve yazarlık kariyerini oluşturma biçimiyle de edebiyatın müstesna bir yerinde durur Le Guin. Yürütücülüğünü Oylum Yılmaz'ın üstlendiği bu atölye çalışmasında Le Guin'in bu çok katmanlı edebi yaklaşımına yakından bakmak, yaratıcılık, dil ve felsefe ekseninde yapıtlarını ele almak amaçlanmaktadır. Yaratıcı yazarlık alanında pek çok çalışmaya imza atan Le Guin aracılığıyla eleştirel ve yaratıcı bakış açısı geliştirmenin,bunu yazıya aktarmanın olanakları da ayrıca tartışılacaktır. 

Çalışmanın ana başlıkları:

*Le Guin'de bilimkurgu ve fantastik

*Margaret Atwood ve Le Guin arasındaki efsanevi tartışma

*Cinsel kimlikler, cinsiyetsiz insan hayali ve queer yaşam ideali

*Yazmak, eleştirmek ve yaratıcı yazarlarlık dersleri vermek arasındaki hassas denge

*Yeni dünya görüşü ve başka bir dünya mümkün hayalini edebiyat sahnesine çıkarmak

*Virgina Woolf, Ursula K. Le Guin ve Bayan Brown 

*Ölene kadar kadın yazar olma mücadelesi

Odak metinler: "Karanlığın Sol Eli", "Yerdeniz serisi", "Mülksüzler", "Lavinia", "Sözcüklerdir Bütün Derdim", "Zihinde Bir Dalga", "Kadınlar, Rüyalar, Ejderhalar"

Oylum Yılmaz :Yazar ve edebiyat eleştirmeni. İstanbul, Büyükada’da doğdu. Büyükada İlkokulu ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. İlk olarak Radikal Cumartesi ve Radikal İki’de çalıştı, Radikal Kitap Eki’nin editörlüğünü yaptı. Referans/Birgün gibi gazeteler, çeşitli dergiler ve siteler için kültür/sanat/edebiyat sayfaları, edebiyat köşeleri hazırladı. Çeşitli yayınevlerinde serbest olarak editörlük yaptı. Sekiz yıl boyunca düzenli olarak Sabitfikir dergisi için Şahane Bir Kitap ve Fikri Sabit köşelerini kaleme aldı. 2020 yılında Londra’da, bir edebiyat ve içerik üretim platformu olarak Kultura Litera’yı kurdu. Halen serbest editörlük ve içerik/yazar danışmanlığı yapmaktadır.

İlk romanı, Cadı 2013 (İletişim Yayınları). Duygu Asena Roman Ödülü’ne layık görülen ikinci romanı, Gerçek Hayat 2017 (İletişim Yayınları). E-Kitapları: Şahane Bir Kitap (2012) ve Fikri Sabit Yazıları (2012).

Yılmaz, ilk olarak Gümüşlük Akademisi bünyesinde başlamış olduğu edebiyat derslerine/atölyelerine online ve yüz yüze olarak Kultura Litera bünyesinde devam etmektedir.

Biletler

  • KATILIM

    £15.00
    +£0.38 service fee

Toplam

£0.00

Bu etkinliği paylaş

KULTURA-LOGO.png

Edebiyat - Kültür - Danışmanlık 

bottom of page