Sun, 30 May | Online Edebiyat Atölyesi

Elçin Poyrazlar ile Suç Edebiyatı Atölyesi

-Polisiye neden diğer kurgulardan farklıdır? -Polisiye bir metin nasıl kurulur, yazarken nelere dikkat etmek gerekir? -Suçun doğasını anlamak, incelemek ve hikayeleştirmek. -Karakterlerin inşası, polisiyenin dili, olay örgüsü ve araştırma.
Kayıt Kapalı
Elçin Poyrazlar ile Suç Edebiyatı Atölyesi

Saat ve Yer

30 May, 17:00
Online Edebiyat Atölyesi

Etkinlik Hakkında

Elçin Poyrazlar ile Suç Edebiyatı Atölyesi

Suç edebiyatının gizem kapısı

İngiltere’de her satılan üç kitaptan biri polisiye. 19. yüzyıl ortalarına kadar geriye gittiğimizde bile polisiye eserlere rastlayabiliyoruz. Dedektif ya da gizem romanları daha geniş adıyla suç edebiyatı neden hala bu kadar popüler?

Sherlock Holmes ve Hercule Poirot karakterleri neden hiç

eskimiyor? Film, dizi, tiyatro gibi pek çok dalda yaşamlarını sürdürebiliyorlar?

Suçu merkezine alan, bir cinayet ya da gizem üzerinden inşa edilen kurguyla okuru evinin konforunda tekinsiz bir maceraya sürükleyen bu tür uzun yıllar ‘edebi’ sayılmadı.

Oysa suç edebiyatının incelikleri ve yazma süreci büyük romancıların metne yaklaşımlarından çok da farklı değil. Sadece bazı teknik ve kurallara uymak gerekiyor.

Bu atölye çalışmasında suç edebiyatının haritasına kuşbakışı yaklaşacağız.

Polisiyenin neden diğer kurgulardan farklı olduğunu, yazarken nelere dikkat etmek gerektiğini, metni nasıl kurmamız gerektiğini, karakterlerin inşası, polisiyenin dili, olay örgüsü, araştırma ve masaya oturduğumuzda neler yapmamız gerektiğini konuşacağız.

‘İyi polisiye iyi edebiyattır’ diyerek bu türün en iyi örneklerini hem anlamak hem de yaratmak için inceleyerek suç edebiyatının gizem kapısını aralayacağız.

Çalışmanın Çerçevesi:

1. Giriş:

-Polisiyenin temel özellikleri neden diğer kurgulardan ayrılır?

-Dikkat edilmesi gereken unsurlar neler?

2. Fikrin kurguya dönüşmesi:

-Polisiye fikirler nereden gelir?

-Ana olay nedir?

3. Araştırma:

-Araştırma neden çok önemli?

-Okurun zekasına saygı

4. Karakterler:

-Kötüler, iyiler, yardımcı karakterler

-Suçlu-kurban ikilemi

5. Polisiyenin dili:

-Polisiyenin temposu, tonu..

-Diyaloglar

-Tasvir ve ölçülü derinlik

6. Atmosfer, atmosfer, atmosfer

-Atmosfer yaratmanın önemi

-Hangi araçları kullanmalı?

7. Polisiyenin kuralları, türleri ve klişeleri

-Polisiyenin 20 kuralı nedir?

-Alt türler ve geçişkenlik

8. Nasıl yazmalı, nasıl okumalı?

-Tutkulu bir alışkanlık

-Yazarın odağı: Kim öldürdü? Neden Öldürdü?

9. Kendi öyküm, nasıl yazıyorum?

-Gazetecilikten romancılığa

10. Soru-cevap ve yorumlar

Elçin Poyrazlar: 1975 Bursa doğumlu. ODTÜ’de işletme okuduktan sonra Belçika’da Avrupa Birliği ve Uluslararası İlişkiler bölümlerinde yüksek lisans yaptı. Brüksel’de ekonomi-politika doktorasını yaparken gazeteciliğe başladı.

Cumhuriyet, Dünya, Virgül, TimeOut, Huffington Post, Vocativ ve BBC gibi yerli ve yabancı medya kuruluşları için çalıştı. Bu süreçte İstanbul, Washington, Brüksel ve Londra’da yaşadı.

İlk polisiye romanı Gazetecinin Ölümü 2014 yılında, ikinci romanı Kara Muska 2016’da, üçüncü romanı Mantolu Kadın Kasım 2018’de yayımlandı.

İngiltere’nin seçkin derneği Polisiye Yazarlar Birliği’ne (CWA) 2016 yılında kabul edildi.

Poyrazlar, halen Cumhuriyet gazetesinde düzenli köşe yazıları yazıyor ve Madrid’de yaşıyor.

Biletler
Fiyat
Adet
Toplam
 • KATILIM
  £15
  +£0.38 Hizmet Bedeli
  £15
  +£0.38 Hizmet Bedeli
  0
  £0
Toplam£0

Bu etkinliği paylaş

öykü, öykü atölyesi, roman, roman atölyesi, roman yazmak istiyorum, öykü yazmak istiyorum, öykü kitabı nasıl yayınlatılır, roman nasıl yayınlatılır, edebiyat, mindfulness, özşefkatli farkındalık, yayınevlerine nasıl başvurulur, İngilizce öğrenmek istiyorum, Fransızca öğrenmek istiyorum, İspanyolca öğrenmek istiyorum, Farsça öğrenmek istiyorum, Osmanlıca öğrenmek istiyorum, İbranice öğrenmek istiyorum, İbranice, İbrani dili, Modern İbranice, İbranice grameri, İbranice özel ders, İbranice kursu, İbranice sözlük, İbranice dilbilgisi, İngilizce, İngilizce grameri, İngilizce özel ders, İngilizce kursu, Fransızca, Fransızca özel ders, Fransızca kursu, Fransızca grameri, Fransız edebiyatı, İspanyolca, İspanyolca grameri, İspanyolca kursu, İspanyolca dersi, İspanyolca özel ders, Osmanlıca nasıl okunur, Osmanlıca öğrenmek zor mu, Osmanlıca özel ders, matbu Osmanlıca, osmanlca el yazısı, Osmanlıca kursu, kolay Osmanlıca, Osmanlıca çeviri, Osmanlıca eski eserler, Farsça, Farsça kursu, Fars edebiyatı, İran edebiyatı, farsça zor mu, farsça öğrenmek, farsça özel ders, iran sineması, iran kültürü, çeviri, her dilde çeviri, edebi çeviri, teknik çeviri, almanca, arapça, Arnavutça, kazakça, kürtçe, İtalyanca, İspanyolca, Ermenice, Rumence, Romence, Bulgarca, Makedonca, Hollandaca, Norveççe, İsveççe, Danca, Lehçe, Çekçe, Slovakça, Slovence, Portekizce, Flamanca, anlaşılmayan diller, nece olduğunu nasıl anlayabilirim, tapu sicili çeviri, Osmanlıca eski evrak çevirisi, kitabımı nasıl yayımlatırım, kitabımı nasıl yayınlatırım, yayınevi bulmak, metin düzeltme, kitap yazdım, editör bulmak, editör nasıl bulurum, İbranice tarihi eser, eski Tevrat, polisiye, polisiye edebiyat, ırmak zileli, elçin poyrazlar, oylum yılmaz, mahir Ünsal eriş, firuze engin, yazar koçu, metin danışmanlığı, yazar danışmanlığı