top of page

Wed, 15 Dec

|

Zoom

Doğuş Sarpkaya ile Roman Tarihi ve Kuramı- Roman Nedir?

-Roman nedir? Diğer edebi türler ve disiplinlerle arasında ne gibi farklar vardır? -Hangi öncü metinler ne şekilde değişerek romanın doğuşuna sebep olur? -Burjuva devrimleriyle romanın edebiyat sahnesine çıkışı arasındaki kültürel bağlar nelerdir?

Doğuş Sarpkaya ile Roman Tarihi ve Kuramı- Roman Nedir?

Saat ve Yer

15 Dec 2021, 21:00

Zoom

Etkinlik Hakkında

Doğuş Sarpkaya ile Roman Tarihi ve Kuramı - Roman Nedir?

Roman nedir? Diğer edebi türler ve disiplinlerle arasında ne gibi farklar vardır? Romanın bir edebi tür olarak doğuşuna sebep olan kültürel, siyasal ve toplumsal etkiler nelerdir?  Hangi öncü metinler ne şekilde değişerek romanın doğuşuna sebep olur? Burjuva devrimleriyle romanın edebiyat sahnesine çıkışı arasındaki kültürel bağlar nelerdir?

Türsel özelliklerini bilmeden roman okumak zor, hele yazmak, imkansız. Siz de edebiyatla yakından ilgileniyorsanız, okumak ve yazmayı kişisel bir uğraş haline getirdiyseniz, bu çalışmayı kaçırmamamalısınız. Birgün Kitap'ın editörü ve edebiyat eleştirmeni Doğuş Sarpkaya 19. yy'dan itibaren edebiyat sahnesine çıkan ve bu sahneden inmeyen romanın tarihsel gelişimini ve roman kuramını anlatıyor. Roman üzerine çalışan yazarlar, yazar adayları ve türle ilgilenen tüm okurlar için gerçekleşecek olan bu atölye çalışmasının ilk dersinde Doğuş Sarpkaya romanın bir edebi tür olarak doğuşuna ve bunun tarihsel bağlamına odaklanıyor.

Etkinlik Programı:

-Roman türünün tanımı.

-Romanın Diğer Türler Ve Disiplinlerle Farklılıkları.

-Romanın Atası Sayılacak Metinlerin Evrimi.

-Kaynak: Ders notları

Ek okuma önerileri: Terry Eagleton- Edebiyat Kuramı-Ayrıntı Yayınları; Ian Watt – Romanın Yükselişi- Metis Yayınları; Georg Georg Lukacs-Roman Kuramı- Metis Yayınları.-Roman Kuramı- Metis Yayınları.

Doğuş Sarpkaya

1980 İzmir doğumlu edebiyat eleştirmenidir. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi DTCF Antropoloji bölümünde, yüksek lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Yetişkin Eğitimi anabilim dalında tamamlamıştır. İlk yayınlandığı dönemlerde meraklı bir okuyucusu olduğu BirGün Kitap Eki'nde önce yazar nihayetinde ise editör olmuştur. Aynı zamanda Ayrıntı Dergi yayın kurulu üyesidir. Yazıları Karşı Düşler, Refleks, Lacivert, İzafi, 14 Şubat Dünyanın Öyküsü, Redaksiyon, Ayrıntı gibi dergilerde yayımlanmıştır. Sarpkaya, Litera Edebiyat'ın da yayın kurulunda yer almaktadır.

Biletler

Fiyat

Adet

Toplam

 • KATILIM

  £15.00

  +£0.38 service fee

  £15.00

  +£0.38 service fee

  0

  £0.00

Toplam

£0.00

Bu etkinliği paylaş

KULTURA-LOGO.png

Edebiyat - Kültür - Danışmanlık 

bottom of page