top of page

Wed, 19 Jan

|

Zoom

Doğuş Sarpkaya ile Roman Kuramı ve Tarihi "Romanın Edebiyat Sahnesine Çıkışı"

-Romanın Edebiyat Sahnesine Çıkışı ve Burjuva Devrimleri. -Romanın İngiltere, Fransa ve Rusya’da gelişmesinin dinamikleri . -Romanın diğer Avrupa ülkelerinde romanın ortaya çıkışı.

Doğuş Sarpkaya ile Roman Kuramı ve Tarihi "Romanın Edebiyat Sahnesine Çıkışı"
Doğuş Sarpkaya ile Roman Kuramı ve Tarihi "Romanın Edebiyat Sahnesine Çıkışı"

Saat ve Yer

19 Jan 2022, 21:00

Zoom

Etkinlik Hakkında

Doğuş Sarpkaya ile Roman Tarihi ve Kuramı

"Romanın Edebiyat Sahnesine Çıkışı":

Türsel özelliklerini bilmeden roman okumak zor, hele yazmak, imkansız. Siz de edebiyatla yakından ilgileniyorsanız, okumak ve yazmayı kişisel bir uğraş haline getirdiyseniz, bu çalışmayı kaçırmamamalısınız. Birgün Kitap'ın editörü ve edebiyat eleştirmeni Doğuş Sarpkaya 19. yy'dan itibaren edebiyat sahnesine çıkan ve bu sahneden inmeyen romanın tarihsel gelişimini ve roman kuramını anlatıyor. Roman üzerine çalışan yazarlar, yazar adayları ve türle ilgilenen tüm okurlar için gerçekleşecek olan bu atölye çalışmasınıda Doğuş Sarpkaya romanın bir edebi tür olarak doğuşuna ve bunun tarihsel bağlamına odaklanıyor.

Etkinlik Programı

Romanın Edebiyat Sahnesine Çıkışı ve Burjuva Devrimleri

Romanın İngiltere, Fransa ve Rusya’da gelişmesinin dinamikleri 

Romanın diğer Avrupa ülkelerinde romanın ortaya çıkışı.

Kaynak: Ders Notları

Ek okuma önerisi: Franco Moretti – Burjuva- İletişim Yayınları; Ian Watt – Romanın Yükselişi- Metis Yayınları, Mikail Bakhtin – Karnavaldan Romana – Ayrıntı Yayınları

Doğuş Sarpkaya

1980 İzmir doğumlu edebiyat eleştirmenidir. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi DTCF Antropoloji bölümünde, yüksek lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Yetişkin Eğitimi anabilim dalında tamamlamıştır. İlk yayınlandığı dönemlerde meraklı bir okuyucusu olduğu BirGün Kitap Eki'nde önce yazar nihayetinde ise editör olmuştur. Aynı zamanda Ayrıntı Dergi yayın kurulu üyesidir. Yazıları Karşı Düşler, Refleks, Lacivert, İzafi, 14 Şubat Dünyanın Öyküsü, Redaksiyon, Ayrıntı gibi dergilerde yayımlanmıştır. Sarpkaya, Litera Edebiyat'ın da yayın kurulunda yer almaktadır.

Biletler

  • Katılım

    £15.00
    +£0.38 service fee
    Satış bitti

Toplam

£0.00

Bu etkinliği paylaş

KULTURA-LOGO.png

Edebiyat - Kültür - Danışmanlık 

bottom of page